Haberler 2014 | AĞ İLETİŞİMİNDEKİ ZORLUKLARLA BAŞA ÇIKMAK

  • Hazır Ofis 0 212 371 8500
  • Sanal Ofis 0 212 371 8600
  • Toplantı Odası 0 212 371 8447
  • Türkiye Dışından +90 212 371 8500

HABERLER

Servcorp hakkında en son haberleri ve basın bildirimlerini okuyun.

AĞ İLETİŞİMİNDEKİ ZORLUKLARLA BAŞA ÇIKMAK

2014 | Servcorp

Ağ iletişimi kariyerinde 'ilerlemeye istekli kişiler için temel bir beceridir ancak doğru çevreyi oluşturmak her zaman kolay olmaz.

İş dünyasının kıyasıya rekabet ortamında öne çıkabilmek için saygılı ve profesyonel bir şekilde ağ kurabiliyor olmalısınız. Insanların çoğu, ağ iletişimini doğru seviyede oluşturmayı ne yazık ki başaramıyor.

Bir çok kişi ağ iletişimi girişimlerini doğru seviyede oluşturmak konusunda zorluk yaşıyor ve ya muhtemel bağlantılarını bunaltarak kaçırıyor ya da baştan yaklaşamıyor.

Bu genel zorlukları iki ana sınıfa ayırabilirsiniz: İçedönükler tarafından karşılaşılanlar ve dışadönükler tarafından karşılaşılanlar.

Ağ iletişiminin, yeni insanlar ile kolay iletişim sağlayabilen dışa dönük bireyler ile genellikle daha kolay olduğu düşünülür. Ancak dışadönük insanların düştükleri en büyük hata kendi ilgilerinin sürekli hoş karşılandığını düşünmeleridir.

Muhtemel bir bağlantıya dengeli bir yaklaşım ve konuşma esnasında karşı tarafın rahatız olduğunu anlayabilme becerileri olumsuz durumlardan sakınmaya yardımcı olur. Dışa dönük bireyler ağdalı karakteristik özelliklerini kontrol altına almayı her zaman başarmayı bilmeli ve iletişimde bulunmayı düşündüğü kişilerin cevaplarını dikkate almalıdır.

İçe dönük kişiler, konfor alanlarından dışarı çıkmaları gerektiği için ağ iletişimi kavramının oldukça zor olduğunu düşünürler.  Kaçınılmaz olan bu durumun üstesinden gelebilmek için, ağ iletişiminin sizi gereksiz yere zorlayacak angarya bir iş olmadığının farkına varmanız gerekir.

Ağ iletişimine dair yapılacak bir etkinlikten önce,  bir araya gelme olasılığınız bulunan kişiler hakkında bir araştırma yapın, sormanızda bir sakınca bulunmayan sorular ya da sohbet konuları hazırlayın. Söyleyecek söz bulamadığınızda bunlardan faydalanabilirsiniz.  Umumi bir ortamda insanlarla konuşmanın zor olduğunu düşünüyorsanız, kısaca kendinizi tanıtın ve irtibata geçtiğiniz kişileri LinkedIn'den mesaj ya da e-posta göndererek  takip etmeyi unutmayın.

Tüm kişilik tiplerine uygun bir ağ iletişimi yöntemi vardır. En önemlileri:

  • Uygun insanları hedef almak - kimsenin zamanını harcamayın.
  • Hatırlanmaya değer olmak  -  kendiniz hakkında birkaç önemli gerçeği paylaşın.
  • Kendinize dair pozitif bir etki bırakmak -  Kibar ve canayakın olun.
  • Nasıl takip edeceğini bilmek – irtibatta olduğunuz kişileri soru yağmuruna tutmayın; e-postalarınız sohbet tarzında ve kısa olsun.

Gittikçe dijitalleşen iş dünyasında, insanlarla sanal olarak iletişim kurmayı öğrenmek oldukça önemli. Sanal ofis etkinliklerinde arkadaş edinirken  veya yeni iş arkadaşlarınızla yazışırken, irtibat kurduğunuz her kişinin, ağ iletişiminiz için potansiyel bir bağlantı olabileceğini unutmayın.