Suçlu Qantas mı? Yoksa sendikalar mı? – Servcorp Bilgi Merkezi

  • Hazır Ofis 0 212 371 8500
  • Sanal Ofis 0 212 371 8600
  • Toplantı Odası 0 212 371 8447
  • Türkiye Dışından +90 212 371 8500

BİLGİ
MERKEZİ

Ücretsiz haber, bilgi ve kaynak merkezimiz sayesinde rekabette önde olun.

Suçlu Qantas mı? Yoksa sendikalar mı? Servcorp'tan Marcus Moufarrige Suç, Değişiklik ve Sistem'i Anlatıyor

Kasım 2011 | Servcorp

Sydney - 1 Kasım 2011 - Qantas uçağı büyük çaplı bir grev ve benzeri görülmemiş bir personel lokavtı sonrasında gökyüzünde yükselirken Servcorp CIO'su ve Satış Direktörü, küçük işletme şampiyonu Marcus Moufarrige, tüm Avustralya'da işletmelere zarar veren krizin engellenebileceğini belirtti.

Konuyla ilgili olarak Marcus şunları söyledi: “Bu anlaşmazlığın gerçek kötü adamı, Fair Work Avustralya politikası oldu. “Fair Work politikası olmasaydı bu krizi yaşamayacaktık.”

Moufarrige, politikaların sonuçlara göre değerlendirilmesi gerektiğini ve cumartesi gününden bu yana halkın ulusal bir taşıyıcı şirketi krizi, işlerini bırakarak lokavt yapan personel ve ekonominin tehdit altında olmasına tanık olduğunu öne sürdü.

Moufarrige, Avustralya'daki grevin şu anki boyutunun Fair Work sisteminin çalışmadığının kanıtı olduğunu söyledi. Şu an gerekli olan şeyin, hem işverenler hem de çalışanlar için işe yarayan ve olaylara açıklık getiren makul bir işçi-işveren ilişkisi politikası olduğunu belirtti.

Moufarrige şöyle dedi: “Qantas anlaşmazlığının uzun vadeli etkileri, havacılık sektörü dışında da hissedilmeye devam edecek. “Turizm operatörlerinden taksi şoförlerine ve evlerinden işyerine gidemeyen personeli olan işletmelere kadar gereksiz kayıplar artacak.”

Moufarrige, buradan küçük işletmelerin alması gereken dersin, bir yandan faaliyetlerini daha esnek hale getirirken öte yandan da acil eylem planlarını geliştirmeye devam etme ihtiyacı olduğunu söyledi.

Olaya dâhil olan herkes için çözümün ortak noktada buluşan bir işçi-işveren politikası olduğunu belirtti.

“Uzun zamandır sendikalar ile grev ve lokavt serbestisi savunucuları arasındaki mücadele, Avustralya'nın ya işçiler için aşırı sert olan ya da işverenler için aşırı sert olan işçi-işveren ilişkileri arasında gidip gelmesine neden olmuştur. Sonuçta, işgücü maliyetleri aşırı derecede yüksek. Küçük işletmeler bunu, büyümelerine bir engel olarak görüyor ve halk da çaresizce ihtiyaç duyduğumuz işlevsel bir IR (İşçi-İşveren İlişkisi) sisteminden yoksun.” Dünyanın dört bir yanında binlerce KOBİ'yle çalışan Moufarrige, Avustralya'nın büyük partilerinin kemikleşmiş politik konumlarına ve onların uzlaşmaz tutumunun sorunun kaynağı olduğuna dikkat çekti. 

Muhafazakârların uç politikaları bırakması ve orta yolu bulması gerektiğini belirtti. Aynı zamanda İşçi Partisi'nin de orta yolu bulmak için sendika gruplaşmalarından ayrılması gerektiğini söyledi. Moufarrige, sözlerine şunları ekledi: “Şirketlerin ve çalışanların en çok istediği şey, doğru dengeyi bulan bir işçi-işveren ilişkisi sistemi. “Kazanılmış haklar açısından ulusal çıkarlara öncelik vermenin zamanı geldi.”