Büyük oyuncuları nasıl yenebilirsiniz | Bilgi Merkezi | Servcorp

  • Hazır Ofis 0 212 371 8500
  • Sanal Ofis 0 212 371 8600
  • Toplantı Odası 0 212 371 8447
  • Türkiye Dışından +90 212 371 8500

BİLGİ
MERKEZİ

Ücretsiz haber, bilgi ve kaynak merkezimiz sayesinde rekabette önde olun.

Büyük oyuncuları nasıl yenebilirsiniz?

Aralık 2011 | Servcorp

Geçtiğimiz 10 yıl zarfında büyük işletmeler, küçük işletmelerle giderek daha kolay rekabet etme konusunda sahip oldukları avantajlardan pek çoğunu yitirmiştir.

İnternet, sadece insanların ürün araştırması yapma, satın alma veya teslim alma şeklini kökten değiştirmedi, aynı zamanda dev pazarları da erişime açtı.

Bu nedenle küçük işletmeler de rekabet fırsatı yakaladı. Daha düşük iş kurma giderleri, dış kaynak kullanımı ve bulut tabanlı bilgi-işlem, küçük işletmeler için eşit fırsatlar oluşturmaktan çok daha fazlasını yaptı; bazı alanlarda küçük işletmeleri öne geçirdi.

Şirketiniz büyük oyuncuları nasıl yenebilir? İşte size beş fikir:

1. Bulut tabanlı teknoloji kullanın

Beş yıl önce çokuluslu bir şirketin altyapısını kurmak için 5 milyon dolardan fazla para harcamak gerekirken, günümüzde ise işletmenizi hemen hemen hiç masraf yapmaksızın kurabilirsiniz.

Bulut tabanlı bilişim, yazılım ve altyapıya yapılan büyük sermaye yatırımlarını ortadan kaldırmıştır; bunun yerine, bu hizmetler, kullanıma göre ücretlendirilerek verilmektedir.

Küçük işletmeler, işbirliği ve müşteri ilişkileri yönetim araçlarından PBX tarzında telefon sistemleri, barındırılan belgeler ve e-postaya kadar faaliyetlerini yürütmek için ihtiyaç duydukları hemen hemen her şeyi artık oldukça düşük bir maliyetle elde edebiliyorlar.

Öte yandan büyük işletmeler ise sırtlarında bir yük olan ‘teknik borç', yani personele ve sistemlere büyük yatırımlarla boğuşuyorlar.

Büyük rakiplerinize göre daha avantajlı olmak için onların yaptığı işleri daha az maliyetle yapabilecek bulut hizmetlerinden yararlanın.

2. Daha akıllı iş yapın

Büyük ve küçük işletmeler arasındaki mücadele, genellikle para ve zekâ arasında geçmektedir. Eğer rakibiniz hem paraya hem de zekâya sahipse, başınız dertte demektir. Ancak çoğu durumda büyük işletmelerin mevcut araçlardan yararlandığı kadarını (daha fazla değilse) elde etmek için aklınızı kullanabilirsiniz.

Burada önemli olan, pazara makul fiyatlı ve yüksek kaliteli bir ürünle girmektir. Bunu yapmaktaki amacınız, ürününüzü müşterilerinize sunmaktır.

Araştırmanın önem kazanması, bu bağlamda büyük bir avantaj eşitleme rolü üstlenmiştir. Eskiden şirketlerin reklam kampanyalarına yüz binlerce dolar harcaması gerekiyordu. Şimdi ise Google ve kaynak siteler (iSelect) sayesinde daha da küçük harcamalar etkili olabilir.

Küçük işletme olarak ürünlerinize dikkat çekecek arama motoru optimizasyonu (SEO), AdWords kampanyaları ve arama sonuçları toplayıcılarından yararlanın.

3. Sahanızı seçin

Büyük işletmeler, altyapılarıyla bütünleşmiş olmalarına ilâveten çoğunlukla belirli coğrafi alanlara odaklanmaktadır.

Onları, işletmenizi onların bulunmadığı yerlere taşıyarak yenin. Bu, erişebileceğiniz en geniş pazara ulaşmak için bulut bilişimin kullanılması anlamına gelmektedir; ancak aynı zamanda daha büyük rakiplerinizin dikkate almadığı gelişmekte olan pazarlara veya mecralara yoğunlaşmayı ifade etmektedir.

İşletmeniz hafif ağırlıkta kalabilirse ürününüz çoğunlukla büyük işletmelerin başarılı olamadığı yerlerde kâr getirecektir.

4. Dış kaynak kullanın

Maliyetlerinizi düşük tutmak için imkânınız varsa bir şeyi dışarıdan temin edin. Toplantı odanız, iletişimleriniz ve sekreterlik ihtiyaçlarınız için hazır veya sanal ofislerden, pazar araştırmanızı dış kaynaktan temin etmek için Elance gibi sitelerden ve bilgisayar ihtiyaçlarınız için bulut bilişimden yararlanın.

Ayrıca dağıtım ve lojistik işlerinizin büyük işletmeler kadar hızlı ve geniş kapsamlı olmaması için bir sebep yok; bu nedenle teslimat mekanizmanızın onlar kadar iyi olduğundan emin olun.

Pek çok başarılı işletme, büyümeye çalıştığında başarısız olmaktadır. Dış kaynak kullanımı, maliyetlerinizi daha düşük tutacak ve erkenden personel alımı yapmanızı önlemeye yardımcı olacaktır.

5. Özet

Şu anda bulut bilişim, büyük ve küçük işletmelerin manzarasını aynı şekilde değiştirmektedir. Büyük şirketler ve şirket grupları, bundan yararlanmak istiyorlarsa adaptasyonu sağlamalıdır, ancak pek çoğu bunu başaramayacaktır.

Bunun yerine daha zayıf ve daha yenilikçi KOBİ'ler, özellikle perakende ve tüketim maddeleri sektörlerindeki yerlerini almak için giderek büyüyecekler.

Evet, bu bir trend ancak norm haline gelecek bir şey. Bu nedenle küçük işletmenizin büyümeye hazır olduğundan emin olun.

Marcus Moufarrige, hazır ofis ve sanal ofis çözümleri alanında lider küresel sağlayıcısı olan Servcorp'ta Bilişim Departman Başkanı ve Satış Direktörü olarak görev yapıyor. Moufarrige, dünya çapında binlerce KOBİ'yle çalışmış ve onlara Londra'dan Dubai ve Pekin'e kadar olan pazarlarda "çokuluslu hale gelmelerine" yardımcı olmuştur. www.servcorp.com.au